Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Jsou to amatéři? Nebo něco horšího?

19. 07. 2013 11:39:28
Od zatčení tří poslanců ODS - Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy -, se mne přátelé a známí ptají: Co je za tím? Po čem policie jde? Kdy Ivo Ištván vytáhne to eso? Nikdo nechtěl věřit, že by celý ten tyátr vznikl opravdu jen z důvodu, že se státní zástupce rozhodl stíhat tři poslance a posléze premiéra za politickou dohodu, jakých se v této zemi za posledních dvacet let udělaly desítky, a to ne tajně, ale před zraky médií a tedy i veřejnosti a logicky i státních zástupců a policie.

Ivo Ištván v jednom rozhovoru prohlásil, že dříve nemohli státní zástupci konat, protože neměli důkazy. Ale to je jen výmluva, alespoň podle mého právního povědomí policie nebo státní zástupce musí konat v případě, že existuje podezření na trestný čin, a ne až v okamžiku, kdy jsou schopni jej prokázat. Státní zástupci politické dohody tolerovali, a proto nyní nemají právo, minimálně morální, napravovat společnost zatýkáním. V tom je podle mne jádro problému, ne v tom, zda se na poslance vztahovala nebo nevztahovala imunita.

Ale vrátím se k úvodní myšlence. Stejně jako moji známí jsem stále předpokládal, že Ivo Ištván rozkrývá nějaký zásadní zločin, týkající se korupčních afér minulosti spojených se zabavenými milióny a milióny ve zlatých cihlách, ke kterým se nikdo nehlásí, a teatrální zatčení poslanců ODS, jejich dlouhé držení ve vazbě a nakonec i tímto postupem způsobený pád vlády a následná politická krize je jen zakrývací manévr, který následné velké odhalení ospravedlní.

Zatvrzelost, s jakou po rozhodnutí Nejvyššího soudu Ivo Ištván hledá cestu, jak dále poslance ODS stíhat, ve mně však vyvolává dojem, že to tak není. Že opravdu snaha stíhat poslance ODS za politickou dohodu je hlavní cíl tohoto vrchního státního zástupce a naopak ostatní paralelní kauzy slouží jako zakrývací manévry pro extrémně sporné obvinění, které způsobilo destabilizaci politické scény v České republice.

Pokud to tak je, pokud Ivo Ištván nemá eso v rukávu, tak se ptám, proč Ivo Ištván udělal, co udělal? Je to amatérizmus? Jsou to osobní ambice být hybatelem společnosti, činí tak na něčí objednávku? Odpovědět neumím, ale umím odpovědět na otázku, která se nabízí: Je možné, aby vrchní státní zástupce postupoval takto amatérsky nebo měl ke svému konání jiné důvody, než jaké jsou přípustné? Možné to, bohužel, je. Demokracie v České republice je mladá a neexistují žádné účinné mechanismy, ať již právní, zvykové nebo společenské, které by bránily tomu, aby se do vrcholných funkcí v politice, justici nebo policii dostávali pokřivení lidé, kteří tak chtějí uspokojovat své osobní ambice na úkor společnosti, nebo chtějí na úkor ostatních zbohatnout. Aby bylo zřejmé, že nekritizuji účelově stání zástupce, opakuji, že tento závěr dělám na základě zkušenosti, kolik takových lidí se pohybuje i ve vrcholové politice. Některé z nich bych neváhal označit za společensky nebezpečné psychopaty.

Jsou-li tito lidé ve vrcholné politice, proč by nemohli být i mezi státními zástupci? Pokud Ivo Ištván přece jen vytáhne eso z rukávu a jeho tažení povede k rozkrytí vážných zločinů, pak se mu rád za svoje pochybnosti o jeho profesionalitě či pohnutkách omluvím.

Autor: Jan Bauer | pátek 19.7.2013 11:39 | karma článku: 27.84 | přečteno: 1501x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavla Kolářová

Nechoď do práce v pyžamu!

Už je to tři týdny, co jsem nevystrčila paty z domu kromě nutných pochůzek či krátkých špacírů. Do práce ale musím denně tak jako tak. Rozdíl je ten, že místo nažehlené blůzy si vezmu tepláky, triko, někdy i pyžamo a s mejkapem...

1.4.2020 v 20:14 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 342 | Diskuse

Pavel Hewlit

Děkuji panu Ká za gumu (dávejte pozor, kam nastupujete)

Zatímco řidiči autobusů jsou před viry chráněni od prvních dnů karantény zavřenými předními dveřmi a páskami omezující vstup klientů, řidiči tramvají museli čekat.

1.4.2020 v 19:45 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 484 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Není zas tak špatný být v izolaci, jsem na to připravená

Mám to jednodušší; jsem totiž půl roku na útěku a na samotu jsem si nejen zvykla, samotu jsem před půl rokem cíleně zvolila.

1.4.2020 v 15:53 | Karma článku: 27.97 | Přečteno: 623 | Diskuse

Marek Valiček

Gayové v nouzi - "Shopping" (minisérie)

V našem oblíbeném Lidlu jsem si připadal jako na maškarním plese. Benátský karneval se letos nekonal, ale i tak je všude možně zahlédnout lidi se "škraboškami" a v Lidlu i jinde navíc s dlaněma v igelitovejch pytlíkách...

1.4.2020 v 13:03 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 783 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když podáte knihovnici pomocnou ruku, někdy ji rozesmějete

Určitě podobné situace znáte taky. Nejste vyučený truhlář, ale chcete být užitečný, tak při prosbě o podání rašple ochotně přiskočíte a řemeslníkovi podáte... dláto.

1.4.2020 v 11:19 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 612 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 631
Ing. Jan Bauer Dlouholetý starosta jihočeských Prachatic za ODS, později poslanec a předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti www.janbauer.cz

Najdete na iDNES.cz